DYFRAKTOMETRY XRD, SCXRD,
SPEKTROMETRY EDXRF, WDXRF, μXRF
Szeroka gama proszkowych i monokrystalicznych dyfraktometrów oraz spektrometrów XRF i microXRF.

22-01-2014
Poniżej przedstawiamy listę książek, artykułów przeglądowych oraz prezentacji on-line związanych z mikroskopią SPM/AFM, które naszym zdaniem mogą okazać się przydatne użytkownikom tych mikroskopów. Lista będzie sukcesywnie uzupełniana w czasie. Po kliknięciu w nazwę materiału zostaniecie Państwo przekierowani na odpowiednią stronę internetową; w przypadku książek jest to serwis Google Books.
Wiedza podstawowa:
Bruker Guide to SPM & AFM Modes – krótki opis wszystkich trybów pomiarowych dostępnych w mikroskopach SPM i AFM. Opis każdego trybu zawiera podstawę działania, schemat układu akwizycji, przykładowy obraz i typy przeznaczonych do niego igieł firmy Bruker.
Książki:
G. Haugstad, Atomic Force Microscopy: Understanding Basic Modes and Advanced Applications, Wiley 2012
R. Garcia, Amplitude Modulation Atomic Force Microscopy, Wiley-VCH 2010
P. C. Braga (ed.), D. Ricci (ed.), Atomic Force Microscopy: Biomedical Methods and Applications, Humana Press Inc. 2004
E. Meyer, H. J. Hug, R. Bennewitz, Scanning Probe Microscopy: The Lab on a Tip, Springer-Verlag 2004
F. Marinello (ed.), D. Passeri (ed.), E. Savio (ed.), Acoustic Scanning Probe Microscopy, Springer 2012
V. V. Tsukruk, S. Singamaneni, Scanning Probe Microscopy of Soft Matter: Fundamentals and Practices, Wiley-VCH 2012
Artykuły przeglądowe w czasopismach:
Three decades of scanning tunnelling microscopy that changed the course of surface science – specjalne wydanie Journal of Physics D: Applied Physics (44, 2011) z okazji 30 rocznicy powstania mikroskopu STM. Wydanie zawiera 11 artykułów przeglądowych, które dotyczą STM oraz innych technik SPM. Pełen dostęp dla instytucji z wykupionym abonamentem do bazy IoP Science.
Dynamic atomic force microscopy methods – artykuł przeglądowy autorstwa R. Garcia i R. Perez opublikowany w Surface Science Reports 47 (2002) 197-301. Zawiera szczegółowe informacje odnośnie podstaw fizycznych i praktyki mikroskopii AFM w trybach kontaktu przerywanego (tapping mode) i bezkontaktowym. Ze względu na przejrzyste przedstawienie tematu zalecany również użytkownikom, dla których AFM nie jest główną techniką badawczą. Pełen dostęp dla instytucji z wykupionym abonamentem do bazy ScienceDirect.
Prezentacje on-line:
AFM Webinars – strona z darmowym dostępem do seminariów internetowych z tematyki AFM o różnym stopniu zaawansowania, które są cyklicznie organizowane przez firmę Bruker. Seminaria archiwalne (od 2012) dostępne są w postaci nagrań wideo i/lub prezentacji. Nowe seminaria odbywają się w czasie rzeczywistym.